02473 02420, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.000 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1", OD 2.687", width .875"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£77.98 (£93.58 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 02473 02420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 02473 02420 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.000" |
| Outside Diameter | 2.687" |
| Width | 0.875" |
| Weight (KG) | 0.431 |
Schematic for 02473 02420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| B | .875" |
| d | 1" |
| D | 2.687" |
You may also be interested in...
435 432, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Premium Range
CODE: 435 432
£177.64 ex VAT
225842 225818, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.750 inch bore - Budget Range
CODE: 225842 225818
£215.50 ex VAT
225849 225810, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.000 inch bore - Premium Range
CODE: 225849 225810
£359.03 ex VAT




