02474 02420B, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.125 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing with flanged cup from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.125" ID, 2.687" OD, 0.875" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£183.07 (£219.68 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 02474 02420B, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 02474 02420B |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.125" |
| Outside Diameter | 2.687" |
| Width | 0.875" |
| Type | Flanged Cup |
| Weight (KG) | 0.45 |
Schematic for 02474 02420B, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.875" |
| d | 1.125" |
| D | 2.687" |
You may also be interested in...
596 593X, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.375 inch bore - Premium Range
CODE: 596 593X
£227.87 ex VAT
803149 803110, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Budget Range
CODE: 803149 803110
£37.05 ex VAT
555S 552A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 555S 552A
£150.27 ex VAT
6460 6420, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.875 inch bore - Premium Range
CODE: 6460 6420
£428.49 ex VAT



