05075 05185, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.750 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID .75", OD 1.85", width .566"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£46.22 (£55.46 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 05075 05185, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 05075 05185 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 0.750" |
| Outside Diameter | 1.850" |
| Width | 0.566" |
| Weight (KG) | 0.12 |
Schematic for 05075 05185, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Premium Range | |
| B | .566" |
| d | .75" |
| D | 1.85" |
You may also be interested in...
104949 104911, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.000 inch bore - Premium Range
CODE: 104949 104911
£44.82 ex VAT
13889 13830, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 13889 13830
£113.58 ex VAT
568 563, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.906 inch bore - Premium Range
CODE: 568 563
£145.81 ex VAT




