05079 05185, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.787 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 0.787", OD 1.85", width 0.566".
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£23.50 (£28.20 inc VAT)
- 5 - 9£22.33 (£26.80 inc VAT)
- 10 +£21.14 (£25.37 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 05079 05185, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.787 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 05079 05185 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 0.787" |
| Outside Diameter | 1.850" |
| Width | 0.566" |
| Weight (KG) | 0.115 |
Schematic for 05079 05185, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.787 inch bore - Budget Range | |
| B | 0.566" |
| d | 0.787" |
| D | 1.85" |
You may also be interested in...
25584 25521, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.771 inch bore - Premium Range
CODE: 25584 25521
£60.20 ex VAT
450601 451212, Imperial Taper Roller Bearing with a 6.000 inch bore - Select Range
CODE: 450601 451212
£2466.40 ex VAT
86643 86610, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range
CODE: 86643 86610
£71.07 ex VAT
02474 02420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range
CODE: 02474 02420
£62.93 ex VAT



