05B-1 65 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, 8mm pitch, 65 tooth Platewheel. Can be you used with 05B-1 chain.
Also known as CS 04 065, X105Z65, PWH05B165
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 05B-1 65 P/W, Platewheel | |
| Reference | 05B-1 65 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 65 |
| Pitch (P) mm | 8mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.929 |
Schematic for 05B-1 65 P/W, Platewheel | |
| b | 2.7mm |
| B1 | 2.8mm |
| c | 1mm |
| D | 16mm |
| De | 169.2mm |
| Dp | 165.58mm |
| r3 | 8mm |
You may also be interested in...







