06B-1 120 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/8" pitch, 120 tooth Platewheel. Can be you used with 06B-1 chain.
Also known as CS 05 120, X106Z120, PWH06B1120, 3SR120PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£77.34 (£92.81 inc VAT)
- 5 - 9£73.47 (£88.16 inc VAT)
- 10 +£69.61 (£83.53 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 06B-1 120 P/W, Platewheel | |
| Reference | 06B-1 120 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 120 |
| Pitch (P) Inch | .3/8"" (9.525mm) |
| Pitch (P) mm | 9.525mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.294 |
Schematic for 06B-1 120 P/W, Platewheel | |
| b | 5.2mm |
| B1 | 5.3mm |
| c | 1mm |
| D | 25mm |
| De | 368.3mm |
| Dp | 363.86mm |
| r3 | 10mm |
You may also be interested in...







