06B-1 125 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/8" pitch, 125 tooth Platewheel. Can be you used with 06B-1 chain.
Also known as CS 05 125, X106Z125, PWH06B1125, 3SR125PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£84.00 (£100.80 inc VAT)
- 5 - 9£79.80 (£95.76 inc VAT)
- 10 +£75.60 (£90.72 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 06B-1 125 P/W, Platewheel | |
| Reference | 06B-1 125 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 125 |
| Pitch (P) Inch | .3/8"" (9.525mm) |
| Pitch (P) mm | 9.525mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.334 |
Schematic for 06B-1 125 P/W, Platewheel | |
| b | 5.2mm |
| B1 | 5.3mm |
| c | 1mm |
| D | 25mm |
| De | 383.5mm |
| Dp | 379.02mm |
| r3 | 10mm |
You may also be interested in...







