06B-1 21 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/8" pitch, 21 tooth Platewheel. Can be you used with 06B-1 chain.
Also known as CS 05 021, X106Z21, PWH06B121, 3SR21PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£3.86 (£4.63 inc VAT)
- 5 - 9£3.67 (£4.40 inc VAT)
- 10 +£3.47 (£4.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 06B-1 21 P/W, Platewheel | |
| Reference | 06B-1 21 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 21 |
| Pitch (P) Inch | .3/8"" (9.525mm) |
| Pitch (P) mm | 9.525mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.699 |
Schematic for 06B-1 21 P/W, Platewheel | |
| b | 5.2mm |
| B1 | 5.3mm |
| c | 1mm |
| D | 12mm |
| De | 68mm |
| Dp | 63.91mm |
| r3 | 10mm |
You may also be interested in...







