06B-1 35 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/8" pitch, 35 tooth Platewheel. Can be you used with 06B-1 chain.
Also known as CS 05 035, X106Z35, PWH06B135, 3SR35PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.57 (£7.88 inc VAT)
- 5 - 9£6.24 (£7.49 inc VAT)
- 10 +£5.91 (£7.09 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 06B-1 35 P/W, Platewheel | |
| Reference | 06B-1 35 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 35 |
| Pitch (P) Inch | .3/8"" (9.525mm) |
| Pitch (P) mm | 9.525mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 1.306 |
Schematic for 06B-1 35 P/W, Platewheel | |
| b | 5.2mm |
| B1 | 5.3mm |
| c | 1mm |
| D | 16mm |
| De | 110.4mm |
| Dp | 106.26mm |
| r3 | 10mm |
You may also be interested in...







