07087X 07196, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.875 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID .875", OD 1.968", width 1.064"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£52.36 (£62.83 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 07087X 07196, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.875 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 07087X 07196 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 0.875" |
| Outside Diameter | 1.968" |
| Width | 1.064" |
| Weight (KG) | 0.13 |
Schematic for 07087X 07196, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.875 inch bore - Premium Range | |
| B | 1.064" |
| d | .875" |
| D | 1.968" |
You may also be interested in...
09081 09195, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.812 inch bore - Premium Range
CODE: 09081 09195
£53.74 ex VAT
15123 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Budget Range
CODE: 15123 15250X
£18.01 ex VAT
593A 592A, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.500 inch bore - Premium Range
CODE: 593A 592A
£186.15 ex VAT




