07097 07204, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.984 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID .984", OD 2.047", width .591"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£42.77 (£51.32 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 07097 07204, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.984 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 07097 07204 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 0.984" |
| Outside Diameter | 2.047" |
| Width | 0.591" |
| Weight (KG) | 0.014 |
Schematic for 07097 07204, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.984 inch bore - Premium Range | |
| B | .591" |
| d | .984" |
| D | 2.047" |
You may also be interested in...
53176 53387, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Select Range
CODE: 53176 53387
£71.82 ex VAT
536 532A, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.875 inch bore - Premium Range
CODE: 536 532A
£176.45 ex VAT
52400 52638, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.000 inch bore - Premium Range
CODE: 52400 52638
£250.06 ex VAT
14138A 14276, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Budget Range
CODE: 14138A 14276
£19.22 ex VAT



