07097 07210X, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.984 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID .984", OD 2", width .591"
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£15.40 (£18.48 inc VAT)
- 5 - 9£14.61 (£17.53 inc VAT)
- 10 +£13.84 (£16.61 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 07097 07210X, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.984 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 07097 07210X |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 0.984" |
| Outside Diameter | 2.000" |
| Width | 0.591" |
| Weight (KG) | 0.13 |
Schematic for 07097 07210X, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.984 inch bore - Budget Range | |
| B | .591" |
| d | .984" |
| D | 2" |
You may also be interested in...
25580 25522, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Select Range
CODE: 25580 25522
£41.11 ex VAT
65237 65500, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.375 inch bore - Premium Range
CODE: 65237 65500
£202.76 ex VAT
242649 242610, Imperial Taper Roller Bearing with a 8.125 inch bore - Budget Range
CODE: 242649 242610
£1527.75 ex VAT




