07100 07196D, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.000 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Double Cup and Cones set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.000" ID, 1.969" OD, 1.313" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£168.70 (£202.44 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 07100 07196D, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 07100 07196D |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.000" |
| Outside Diameter | 1.969" |
| Width | 1.313" |
| Type | Double Cup |
| Weight (KG) | 0.26 |
Schematic for 07100 07196D, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| B | 1.313" |
| d | 1.000" |
| D | 1.969" |
You may also be interested in...
803146 803110, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Budget Range
CODE: 803146 803110
£36.38 ex VAT
2581 2520, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.312 inch bore - Premium Range
CODE: 2581 2520
£98.84 ex VAT
14123A 14276, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range
CODE: 14123A 14276
£53.66 ex VAT
569 563, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.558 inch bore - Premium Range
CODE: 569 563
£246.23 ex VAT



