07100S 07204, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.000 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.000" ID, 2.047" OD, 0.591" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£47.44 (£56.93 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 07100S 07204, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 07100S 07204 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.000" |
| Outside Diameter | 2.047" |
| Width | 0.591" |
| Weight (KG) | 0.14 |
Schematic for 07100S 07204, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.591" |
| d | 1.000" |
| D | 2.047" |
You may also be interested in...
238840 238810D, Imperial Taper Roller Bearing with a 7.000 inch bore - Select Range
CODE: 238840 238810D
£3418.82 ex VAT
389 382, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.188 inch bore - Premium Range
CODE: 389 382
£136.26 ex VAT
9380 9320, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.000 inch bore - Premium Range
CODE: 9380 9320
£553.82 ex VAT
22780 22720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.688 inch bore - Premium Range
CODE: 22780 22720
£137.83 ex VAT



