08B-1 37 S/S PILOT-BORE SPROCKET - STAINLESS STEEL
08B-1 37 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel to suit 08B-1
Also known as PS09X37, 4SR37 Stainless Steel
- UnitsPer unit
- 1+£88.17 (£105.80 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 08B-1 37 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| Reference | 08B-1 37 S/S |
| Brand | BR |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Teeth | 37 |
| Pitch (P) Inch | .1/2" (12.7mm) |
| Pitch (P) mm | 12.7mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 2.26 |
Schematic for 08B-1 37 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| d | 90mm |
| D | 16mm |
| De | 116.4mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







