09062 09196, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.625 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 0.625" ID, 1.938" OD, 0.906" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£76.18 (£91.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 09062 09196, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.625 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 09062 09196 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 0.625" |
| Outside Diameter | 1.938" |
| Width | 0.906" |
| Weight (KG) | 0.21 |
Schematic for 09062 09196, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.625 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.906" |
| d | 0.625" |
| D | 1.938" |
You may also be interested in...
390 394A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 390 394A
£85.38 ex VAT
84249 84210, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range
CODE: 84249 84210
£85.37 ex VAT
15126 15245, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Select Range
CODE: 15126 15245
£22.09 ex VAT
462 453X, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 462 453X
£104.48 ex VAT



