1017 17 ( UC 203 ) - BEARING INSERT WITH A 17MM BORE - TR BRAND
Full Width 'UC type' Bearing Insert complete with grub screws to allow tightening against the shaft, from our TR Range. 17mm ID, 47mm OD, 31mm width. These bearings can also be supplied complete with Housings in our Bearing Units section.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£8.40 (£10.08 inc VAT)
- 5 - 9£7.98 (£9.58 inc VAT)
- 10 +£7.56 (£9.07 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1017 17 ( UC 203 ) - Bearing Insert with a 17mm bore - TR Brand | |
| Reference | 1017 17 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 16mm |
| Dyn | 12800 |
| Stat | 6650 |
| Type | Grub Screw Lock |
| Weight (KG) | 0.18 |
Schematic for 1017 17 ( UC 203 ) - Bearing Insert with a 17mm bore - TR Brand | |
| B | 31mm |
| C | 16mm |
| D | 47mm |
| ds | M6x1 |
| G | 4.7mm |
| h | 4.4mm |
| KG | 0.18 |
| S | 12.7mm |
| S1 | 18.3mm |
You may also be interested in...
SSB 205-16, Stainless Steel Bearing Insert with a 1 inch bore - Select Range
CODE: SSB 205 16
£29.12 ex VAT
1085 3.1/4 ( UC 217 52 ) - 'Premium' Bearing Insert with a 3.1/4 inch bore.
CODE: 1085 3.1/4
£275.96 ex VAT





