1025 .7/8 ( UC 205 14 ) - BEARING INSERT WITH A .7/8 INCH BORE - TR BRAND
Full Width 'UC type' Bearing Insert complete with grub screws to allow tightening against the shaft, from our TR Range. .7/8" ID, 52mm OD, 34mm width. These bearings can also be supplied complete with Housings in our Bearing Units section.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£17.75 (£21.30 inc VAT)
- 5 - 9£16.85 (£20.22 inc VAT)
- 10 +£15.98 (£19.18 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1025 .7/8 ( UC 205 14 ) - Bearing Insert with a .7/8 inch bore - TR Brand | |
| Reference | 1025 .7/8 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | .7/8" |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 17mm |
| Dyn | 14000 |
| Stat | 7880 |
| Type | Grub Screw Lock |
| Weight (KG) | 0.23 |
Schematic for 1025 .7/8 ( UC 205 14 ) - Bearing Insert with a .7/8 inch bore - TR Brand | |
| B | 34mm |
| C | 17mm |
| D | 52mm |
| ds | M6x1 |
| G | 5.5mm |
| h | 4.3mm |
| KG | 0.23 |
| S | 14.3mm |
| S1 | 19.7mm |
You may also be interested in...
1045 1.11/16 ( UC 209 27 ) - Bearing Insert with a 1.11/16 inch bore - TR Brand
CODE: 1045 1.11/16
£19.32 ex VAT
1325 1 EC ( CSA 205 16 ) - Bearing Insert with a 1 inch bore - TR Brand
CODE: 1325 1 EC
£10.78 ex VAT





