10B-1 33 PILOT-BORE SPROCKET
10B-1 33 Pilot-Bore Sprocket to suit 10B-1 chain.
Also known as PS10033, 5 SR 33
- UnitsPer unit
- 1+£19.84 (£23.81 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 10B-1 33 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 10B-1 33 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 33 |
| Pitch (P) Inch | .5/8" (15.875mm) |
| Pitch (P) mm | 15.875mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 2.86 |
Schematic for 10B-1 33 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 95mm |
| D | 20mm |
| De | 174.5mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







