10B-1 90 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .5/8" pitch, 90 tooth Platewheel. Can be you used with 10B-1 chain.
Also known as CS 10 090, X110Z90, PWH10B190, 5SR90PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£105.06 (£126.07 inc VAT)
- 5 - 9£99.81 (£119.77 inc VAT)
- 10 +£94.56 (£113.47 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 10B-1 90 P/W, Platewheel | |
| Reference | 10B-1 90 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 90 |
| Pitch (P) Inch | .5/8"" (15.975mm) |
| Pitch (P) mm | 15.875mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 12.52 |
Schematic for 10B-1 90 P/W, Platewheel | |
| b | 9mm |
| B1 | 9.1mm |
| c | 1.6mm |
| D | 30mm |
| De | 462.8mm |
| Dp | 454.88mm |
| r3 | 16mm |
You may also be interested in...







