11157 11315, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.574 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.574", OD 3.149", width .709"
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£64.28 (£77.14 inc VAT)
- 5 - 9£61.06 (£73.27 inc VAT)
- 10 +£57.86 (£69.43 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 11157 11315, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.574 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 11157 11315 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 1.574" |
| Outside Diameter | 3.149" |
| Width | 0.709" |
| Weight (KG) | 0.4 |
Schematic for 11157 11315, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.574 inch bore - Budget Range | |
| B | .709" |
| d | 1.574" |
| D | 3.149" |
You may also be interested in...
25581 25521, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Premium Range
CODE: 25581 25521
£65.40 ex VAT
807044 807010, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.937 inch bore - Premium Range
CODE: 807044 807010
£190.12 ex VAT
41126 41286, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Budget Range
CODE: 41126 41286
£37.38 ex VAT




