11162 11300, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.625 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.625", OD 3", width .709"
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£51.54 (£61.85 inc VAT)
- 5 - 9£48.97 (£58.76 inc VAT)
- 10 +£46.38 (£55.66 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 11162 11300, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 11162 11300 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 1.625" |
| Outside Diameter | 3.000" |
| Width | 0.709" |
| Weight (KG) | 0.34 |
Schematic for 11162 11300, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Budget Range | |
| B | .709" |
| d | 1.625" |
| D | 3" |
You may also be interested in...
07100SA 07210X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Budget Range
CODE: 07100SA 07210X
£23.52 ex VAT
813846 813810, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.750 inch bore - Premium Range
CODE: 813846 813810
£272.41 ex VAT
25584 25523, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.771 inch bore - Premium Range
CODE: 25584 25523
£58.56 ex VAT
2785 2720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.310 inch bore - Select Range
CODE: 2785 2720
£35.61 ex VAT



