11949 11910, TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.750 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of a Taper Roller Bearing from our Budget Range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID .75", OD 1.781", width .61".
Also known as LM11949 LM11910
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£8.31 (£9.97 inc VAT)
- 5 - 9£7.89 (£9.47 inc VAT)
- 10 +£7.49 (£8.99 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 11949 11910, Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 11949 11910 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 0.750" |
| Outside Diameter | 1.781" |
| Width | 0.610" |
| Weight (KG) | 0.119 |
Schematic for 11949 11910, Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Budget Range | |
| b | .61" |
| d | .75" |
| D | 1.781" |
| KG | 0.119 |
You may also be interested in...
479 472A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range
CODE: 479 472A
£158.22 ex VAT
1988 1932, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Budget Range
CODE: 1988 1932
£28.70 ex VAT
237545 237510D, Imperial Taper Roller Bearing with a 7.000 inch bore - Premium Range
CODE: 237545 237510D
£5593.53 ex VAT
26878 26823, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Budget Range
CODE: 26878 26823
£30.61 ex VAT



