120749 120710, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 4.000 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 4", OD 5.75", width 1.25"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£799.00 (£958.80 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 120749 120710, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.000 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 120749 120710 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 4.000" |
| Outside Diameter | 5.750" |
| Width | 1.250" |
| Weight (KG) | 1.75 |
Schematic for 120749 120710, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.000 inch bore - Premium Range | |
| B | 1.25" |
| d | 4" |
| D | 5.75" |
You may also be interested in...
13889 13836, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 13889 13836
£86.85 ex VAT
14138A 14274, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Budget Range
CODE: 14138A 14274
£17.36 ex VAT
377 372, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.063 inch bore - Premium Range
CODE: 377 372
£160.23 ex VAT
25878 25821, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.370 inch bore - Select Range
CODE: 25878 25821
£41.97 ex VAT



