12B-1 08 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 8 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 008, X112Z8, PWH12B108, 6SR8PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£3.43 (£4.12 inc VAT)
- 5 - 9£3.26 (£3.91 inc VAT)
- 10 +£3.09 (£3.71 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 08 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 08 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 8 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.13 |
Schematic for 12B-1 08 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 12mm |
| De | 57.6mm |
| Dp | 49.78mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







