12B-1 11 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 11 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11011, 6 SR 11
- UnitsPer unit
- 1+£7.94 (£9.53 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 11 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 11 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.55 |
Schematic for 12B-1 11 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 46mm |
| D | 14mm |
| De | 75mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







