12B-1 114 S PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 114 S Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11114, 6 SR 14
- UnitsPer unit
- 1+£251.16 (£301.39 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 114 S Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 114 S |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 114 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 34 |
Schematic for 12B-1 114 S Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 133mm |
| D | 30mm |
| De | 700.6mm |
| H | 62mm |
You may also be interested in...







