12B-1 12 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 12 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 012, X112Z12, PWH12B112, 6SR12PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.37 (£7.64 inc VAT)
- 5 - 9£6.05 (£7.26 inc VAT)
- 10 +£5.74 (£6.89 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 12 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 12 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.32 |
Schematic for 12B-1 12 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 14mm |
| De | 81.5mm |
| Dp | 73.1mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







