12B-1 13 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 13 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11013, 6 SR 13
- UnitsPer unit
- 1+£9.45 (£11.34 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 13 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 13 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 13 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.85 |
Schematic for 12B-1 13 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 59mm |
| D | 14mm |
| De | 87.5mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







