12B-1 13 S/S PILOT-BORE SPROCKET - STAINLESS STEEL
12B-1 13 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel to suit 12B-1
Also known as PS11X13, 6SR13 Stainless Steel
- UnitsPer unit
- 1+£55.73 (£66.88 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 13 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| Reference | 12B-1 13 S/S |
| Brand | BR |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Teeth | 13 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.85 |
Schematic for 12B-1 13 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| d | 58mm |
| D | 14mm |
| De | 87.5mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







