12B-1 20 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 20 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11020, 6 SR 20
- UnitsPer unit
- 1+£14.22 (£17.06 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 20 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 20 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 20 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 1.84 |
Schematic for 12B-1 20 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 80mm |
| D | 16mm |
| De | 129.7mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







