12B-1 28 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 28 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11028, 6 SR 28
- UnitsPer unit
- 1+£22.67 (£27.20 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 28 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 28 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 28 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 3.4 |
Schematic for 12B-1 28 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 95mm |
| D | 20mm |
| De | 178mm |
| H | 40mm |
You may also be interested in...







