12B-1 31 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 31 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 031, X112Z31, PWH12B131, 6SR31PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£23.03 (£27.64 inc VAT)
- 5 - 9£21.88 (£26.26 inc VAT)
- 10 +£20.73 (£24.88 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 31 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 31 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 31 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 2.3 |
Schematic for 12B-1 31 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 20mm |
| De | 196.3mm |
| Dp | 188.31mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







