12B-1 35 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 35 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11035, 6 SR 35
- UnitsPer unit
- 1+£34.08 (£40.90 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 35 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 35 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 35 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 4.6 |
Schematic for 12B-1 35 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 100mm |
| D | 20mm |
| De | 221mm |
| H | 40mm |
You may also be interested in...







