12B-1 36 PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 36 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11036, 6 SR 36
- UnitsPer unit
- 1+£36.12 (£43.34 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 36 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 36 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 36 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 4.78 |
Schematic for 12B-1 36 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 100mm |
| D | 25mm |
| De | 226.8mm |
| H | 40mm |
You may also be interested in...







