12B-1 39 S PILOT-BORE SPROCKET
12B-1 39 S Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-1 chain.
Also known as PS11039, 6 SR 39
- UnitsPer unit
- 1+£45.58 (£54.70 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 39 S Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-1 39 S |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 39 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 5.34 |
Schematic for 12B-1 39 S Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 100mm |
| D | 25mm |
| De | 245.1mm |
| H | 40mm |
You may also be interested in...







