12B-1 48 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 48 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 048, X112Z48, PWH12B148, 6SR48PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£36.47 (£43.76 inc VAT)
- 5 - 9£34.65 (£41.58 inc VAT)
- 10 +£32.83 (£39.40 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 48 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 48 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 48 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 5.61 |
Schematic for 12B-1 48 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 25mm |
| De | 300.1mm |
| Dp | 291.27mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







