12B-1 95 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 95 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 095, X112Z95, PWH12B195, 6SR95PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£161.95 (£194.34 inc VAT)
- 5 - 9£153.86 (£184.63 inc VAT)
- 10 +£145.75 (£174.90 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 95 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 95 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 95 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 22.33 |
Schematic for 12B-1 95 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 30mm |
| De | 585.1mm |
| Dp | 576.17mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







