12B-2 14 PILOT-BORE SPROCKET
12B-2 14 Pilot-Bore Sprocket to suit 12B-2 chain.
Also known as PD11014, 6 DR 14
- UnitsPer unit
- 1+£14.50 (£17.40 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-2 14 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 12B-2 14 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 14 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Duplex |
| Weight (KG) | 1.36 |
Schematic for 12B-2 14 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 65mm |
| D | 16mm |
| De | 87.5mm |
| H | 50mm |
You may also be interested in...







