1340 40 EC ( CSA 208 ) - 'PREMIUM' BEARING INSERT WITH A 40MM BORE.
Flat Back Bearing Insert with Parallel Outer and Eccentric Collar lock to allow tightening against the shaft, from our Premium Range. ID 40mm, OD 80mm, width 18mm.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£47.23 (£56.68 inc VAT)
- 5 +£44.87 (£53.84 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1340 40 EC ( CSA 208 ) - 'Premium' Bearing Insert with a 40mm bore. | |
| Reference | 1340 40 EC |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Width | 18mm |
| Type | Eccentric Collar Lock |
| Weight (KG) | 0.73 |
Schematic for 1340 40 EC ( CSA 208 ) - 'Premium' Bearing Insert with a 40mm bore. | |
| B | 43.64mm |
| C | 18mm |
| d | 40mm |
| D | 80mm |
You may also be interested in...
1085 3.1/4 ( UC 217 52 ) - 'Premium' Bearing Insert with a 3.1/4 inch bore.
CODE: 1085 3.1/4
£275.96 ex VAT
1075 2.3/4 ( UCX 14 44 ) - Bearing Insert with a 2.3/4 inch bore - TR Brand
CODE: 1075 2.3/4
£67.15 ex VAT





