13685 13620, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.500 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.5", OD 2.717", width .75"
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£21.75 (£26.10 inc VAT)
- 5 - 9£20.67 (£24.80 inc VAT)
- 10 +£19.60 (£23.52 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 13685 13620, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 13685 13620 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 1.500" |
| Outside Diameter | 2.717" |
| Width | 0.750" |
| Weight (KG) | 0.294 |
Schematic for 13685 13620, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Budget Range | |
| B | .75" |
| d | 1.5" |
| D | 2.717" |
You may also be interested in...
22780 22720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.688 inch bore - Premium Range
CODE: 22780 22720
£137.83 ex VAT
44640 44610, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.937 inch bore - Premium Range
CODE: 44640 44610
£62.53 ex VAT
3780 3726, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.000 inch bore - Premium Range
CODE: 3780 3726
£120.84 ex VAT
13687 13621, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 13687 13621
£47.46 ex VAT



