13889 13830, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.500 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.5", OD 2.5", width .5"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£113.58 (£136.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 13889 13830, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 13889 13830 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.500" |
| Outside Diameter | 2.500" |
| Width | 0.500" |
| Weight (KG) | 0.14 |
Schematic for 13889 13830, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| B | .5" |
| d | 1.5" |
| D | 2.5" |
You may also be interested in...
42350 42587, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.500 inch bore - Premium Range
CODE: 42350 42587
£205.99 ex VAT
501349 501310, Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Budget Range
CODE: 501349 501310
£14.88 ex VAT
33275 33472, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.750 inch bore - Premium Range
CODE: 33275 33472
£124.04 ex VAT




