14116 14276, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.190 INCH BORE - SELECT RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Select range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. 1.190" ID, 2.717" OD, 0.781" Width.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£27.98 (£33.58 inc VAT)
- 5 - 9£26.58 (£31.90 inc VAT)
- 10 +£25.17 (£30.20 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 14116 14276, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.190 inch bore - Select Range | |
| Reference | 14116 14276 |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 1.190" |
| Outside Diameter | 2.717" |
| Width | 0.781" |
| Weight (KG) | 0.36 |
Schematic for 14116 14276, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.190 inch bore - Select Range | |
| B | 0.781" |
| d | 1.190" |
| D | 2.717" |
You may also be interested in...
47686 47620, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.250 inch bore - Select Range
CODE: 47686 47620
£99.42 ex VAT
26126 26283S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.260 inch bore - Premium Range
CODE: 26126 26283S
£1299.83 ex VAT
348449 348410, Imperial Taper Roller Bearing with a 9.750 inch bore - Budget Range
CODE: 348449 348410
£1136.21 ex VAT
67390TD 67322, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.250 inch bore - Select Range
CODE: 67390TD 67322
£1246.42 ex VAT



