15100S 15250X, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.000 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.000" ID, 2.500" OD, 0.812" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£260.84 (£313.01 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 15100S 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 15100S 15250X |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.000" |
| Outside Diameter | 2.500" |
| Width | 0.812" |
| Weight (KG) | 0.32 |
Schematic for 15100S 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.812" |
| d | 1.000" |
| D | 2.500" |
You may also be interested in...
482 472A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.750 inch bore - Budget Range
CODE: 482 472A
£64.63 ex VAT
17580 17520, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.625 inch bore - Premium Range
CODE: 17580 17520
£68.06 ex VAT
740 742, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.188 inch bore - Premium Range
CODE: 740 742
£261.68 ex VAT
535349 535310, Imperial Taper Roller Bearing with a 6.750 inch bore - Budget Range
CODE: 535349 535310
£1263.66 ex VAT



