15120 15250, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.189 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.189" ID, 2.500" OD, 0.813" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£44.14 (£52.97 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 15120 15250, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.189 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 15120 15250 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.189" |
| Outside Diameter | 2.500" |
| Width | 0.813" |
| Weight (KG) | 0.501 |
Schematic for 15120 15250, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.189 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.813" |
| d | 1.189" |
| D | 2.500" |
You may also be interested in...
17887 17831, Taper Roller Bearing with a 1.780 inch bore - Premium Range
CODE: 17887 17831
£202.77 ex VAT
913848 913811, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.755 inch bore - Premium Range
CODE: 913848 913811
£600.64 ex VAT
367 362, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.772 inch bore - Premium Range
CODE: 367 362
£78.72 ex VAT
387S 382, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 387S 382
£82.41 ex VAT



