15125 15250, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.25 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.25", OD 2.5", width .813"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£42.60 (£51.12 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 15125 15250, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.25 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 15125 15250 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 2.500" |
| Width | 0.813" |
| Weight (KG) | 0.27 |
Schematic for 15125 15250, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.25 inch bore - Premium Range | |
| B | .813" |
| d | 1.25" |
| D | 2.5" |
You may also be interested in...
78250 78551, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Premium Range
CODE: 78250 78551
£263.10 ex VAT
6062 6162, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.625 inch bore - Budget Range
CODE: 6062 6162
£29.58 ex VAT
742745 742714, Imperial Taper Roller Bearing with a 8.375 inch bore - Premium Range
CODE: 742745 742714
£2603.95 ex VAT
52387 52637, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.875 inch bore - Premium Range
CODE: 52387 52637
£271.16 ex VAT



