15126 15250B, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.250 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing with flanged cup from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.250" ID, 2.500" OD, 0.812" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£135.35 (£162.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 15126 15250B, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 15126 15250B |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 2.500" |
| Width | 0.812" |
| Type | Flanged Cup |
| Weight (KG) | 0.501 |
Schematic for 15126 15250B, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.812" |
| d | 1.250" |
| D | 2.500" |
You may also be interested in...
17887 17831, Taper Roller Bearing with a 1.780 inch bore - Select Range
CODE: 17887 17831
£126.35 ex VAT
05066 05185S, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.669 inch bore - Premium Range
CODE: 05066 05185S
£62.06 ex VAT
68149 68111, Taper Roller Bearing with a 1.370 inch bore - Budget Range
CODE: 68149 68111
£11.25 ex VAT




