1602 SC
DEEP GROOVE BALL BEARING WITH A .1/4 INCH BORE - BUDGET RANGE
Light series precision ground deep groove ball bearing with one seal - from our Budget Range. ID .1/4", OD .11/16" and width .5/16".
Also known as 1602SC, 1602 RS
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 1602 SC | |
| Reference | 1602 SC |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | .1/4" |
| Outside Diameter | .11/16" |
| Width | .5/16" |
| Seals / Shields | one seal |
| Weight (KG) | 0.006 |
Schematic for 1602 SC | |
| C | .5/16" |
| d | .1/4" |
| D | .11/16" |
You may also be interested in...
626 2RS S/S, Deep Groove Ball Bearing with a 6mm bore - Select Range
CODE: 626 2RS S/S
£19.18 ex VAT






