16028, DEEP GROOVE BALL BEARING WITH A 140MM BORE - SELECT RANGE
Single Row Deep Groove Ball Bearing, Open type, from our Select range. 140mm ID, 210mm OD, 22mm width.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£291.27 (£349.52 inc VAT)
- 5 - 9£276.71 (£332.05 inc VAT)
- 10 +£262.15 (£314.58 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 16028, Deep Groove Ball Bearing with a 140mm bore - Select Range | |
| Reference | 16028 |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 140mm |
| Outside Diameter | 210mm |
| Width | 22mm |
| Seals / Shields | Open Type |
| Weight (KG) | 2.5 |
Schematic for 16028, Deep Groove Ball Bearing with a 140mm bore - Select Range | |
| B | 22mm |
| d | 140mm |
| D | 210mm |
You may also be interested in...
61824 2RS, Deep Groove Ball Bearing with a 120mm bore - Premium Range
CODE: 61824 2RS
£312.55 ex VAT
6302 2RS C3, Deep Groove Ball Bearing with a 15mm bore - Select Range
CODE: 6302 2RS C3
£5.76 ex VAT





