16B-1 09 PILOT-BORE SPROCKET
16B-1 09 Pilot-Bore Sprocket to suit 16B-1 chain.
Also known as PS12009, 8 SR 09
- UnitsPer unit
- 1+£9.62 (£11.54 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 16B-1 09 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 16B-1 09 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 9 |
| Pitch (P) Inch | 1" (25.4mm) |
| Pitch (P) mm | 25.4mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 0.72 |
Schematic for 16B-1 09 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 50mm |
| D | 16mm |
| De | 85mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







